Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

C. Müjdat Altay

Aydem Enerji Yönetim Kurulu Üyesi C. Müjdat Altay

C. Müjdat Altay

Yönetim Kurulu Üyesi

Cemil Müjdat Altay, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü'nü bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Yüksek Lisans yaptı. Kariyerine, TÜBİTAK’ta başlayan Altay, 1981’de Netaş’a Ar-Ge Mühendisi olarak katıldı. Ar-Ge’de çalıştığı dönemde yerli özgün ürünler geliştirilmesine liderlik etti. 1992 yılında Türkiye’nin ilk yazılım ihracatının yapılmasına öncülük etti.

2004 yılında Netaş CEO’su olarak atanan Altay, şirketin “Ar-Ge yapısı güçlü sistem entegratörü” kimliğine geçmesini hedefledi. Bu doğrultuda VoIP teknolojileri için dünya çapında Mükemmeliyet Merkezi’nin Netaş’ta kurulmasına liderlik etti. 2011 yılında Netaş’taki Nortel hisselerinin OEP tarafından satın alınması sonrasında, Altay şirketin yapısal değişim dönemini başlattı. Altay yönetiminde Netaş, yurt içinde kazandığı E-Bilet, Fatih, AFAD yazılımı, Segbis, İstanbul Yeni Havalimanı gibi çok kapsamlı sistem entegrasyonu projeleri ile finans, spor, eğlence, savunma sanayii, ulaşım, sağlık, eğitim, kamu ve özel sektör kuruluşlarında hayata geçirilen dijital dönüşüm projelerine imza attı. Yurtdışında kazandığı dijital dönüşüm projeleri ile de CEO’luğu döneminde $600 milyon üzerinde teknoloji ihracatı sağladı. Türkiye’de 3G lisanslarının verildiği 2009 yılında, Netaş’ın öz kaynakları ile 4G çalışmasını başlattı ve ilk yerli 4G baz istasyonunun prototipini üreterek, ULAK konsorsyumunun kurulması ve 4G teknolojisinin ülkeye kazandırılmasına öncülük etti. Bu sayede Türkiye kendi teknolojisiyle 4G’ye sahip olan ilk 5 ülkeden biri haline geldi.

2017 yılında Netaş’ın dünya’nın en büyük Telekom firmalarından biri olan ZTE ile yoluna devam etmesi döneminde firmanın yeni yol haritasının çizilmesine öncülük eden Altay, entegrasyon sürecinin ardından 1 Ocak 2021 itibarıyla CEO görevinden ayrıldı.

Altay, Türkiye’nin elektronik ve bilgi teknolojilerine yapmış olduğu katkıları nedeniyle 2020 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora unvanına layık görüldü.

Müjdat Altay, NetRD/Probil/BDH şirketlerinde 2011-2020 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı, Kron A.Ş.’de 2013-2021 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Altay, ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları şirketinde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Temmuz 2022 tarihi itibarıyla Aydem Enerji Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiştir.