Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Enerjinle Gelecek Senin

Aydem Enerji’de, sürdürülebilir bir dünya ve tasarruf farkındalığı için sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye devam ediyoruz. Aydem Perakende ve Gediz Perakende şirketlerimizin Young Guru Academy (YGA) Bilim Seferberliği kapsamında 2022 yılında başlattığı Enerjinle Gelecek Senin Projesi çocuklarla buluşmaya devam ediyor.

Projemiz kapsamında 2022 yılında e ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencileri hem Nobel Ödüllü Twin Bilim Setleri’yle otonom araç tasarladı hem de sanal gerçeklik(VR) gözlükleriyle tanışarak, enerji tasarrufunu deneyimledi. Proje kapsamında YGA ve şirket gönüllüleri “Enerji nasıl üretilir?”, “Evimize nasıl gelir?”, “Enerji verimliliği nedir?”, “Tasarruf yöntemleri nedir? Nasıl yapılır?” konularında çocuklara ön bilgilendirme yapıp, bilim setleri eşliğinde birlikte otonom araç tasarladılar. VR gözlüklerle ise çocuklar için özenle hazırlanmış enerji tasarrufu temalı oyunu oynadılar. 2022’de faaliyet bölgelerimiz olan Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve İzmir’de gerçekleştirilen altı ortaokul ziyaretinde, 150 çocuğa bilim ve enerji seanslarıyla doğrudan dokunurken, okullara armağan ettiğimiz bilim setleri binlerce  öğrenciye ilham kaynağı olmayı başardık.

2023 yılında YGA ile iş birliğimiz ‘’Akıllı Şehirler’’ konseptiyle geliştirilen bilim setleri ve VR gözlük içerikleri ile ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak devam ediyor. Çocuklar, önce bilim setleriyle şehirlerini kurguluyor, ardından sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak proje için özel olarak hazırlanan oyunda, akıllı seçimleriyle on adımda kendi sürdürülebilir şehirlerini tasarlıyor. Seans sonunda çocuklara tasarladıkları şehirlerin yap-bozları hediye edilerek, akıllı seçimlerini sürdürmeleri için teşvik edici ödüller veriliyor. 

Aynı zamanda bu deneyimi yalnızca faaliyet gösterdiğimiz bölgelerimizle sınırlamayarak, Türkiye’nin farklı bölgelerine ve farklı şehirlerine taşıyoruz. Daha fazla çocuğa dokunmak ve projemizi sürdürülebilir hale getirmek en büyük hedefimiz. Toplumsal bilincin çocuk yaşlarda ve okul sıralarında oluşmaya başladığına inanarak yakın zamanda lise ve üniversite öğrencileri ile yeni projeler geliştirmek üzerine çalışıyoruz.

Enerjimizle gelecek hepimizin!