Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Eşit Dil Sözlüğü

Değişim Dilden Başlar

Eşit Hayat Eşit Dil Sözlüğü Sizlerle!

Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalıştığımız “Eşit Hayat” yaklaşımımızla, kimsenin cinsiyetinden dolayı dışlanmadığı veya önceliklendirilmediği bir dünya hedefiyle çalışıyoruz.

Dilimizde yer etmiş, farkında dahi olmadığımız cinsiyetçi söylemleri değiştirmek adına “Eşit Dil Sözlüğü” çalışmamızı hayata geçirdiğimizi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin önündeki en büyük engellerden biri olan cinsiyetçi söylemlerin karşısına, bu kelimelerin cinsiyetsiz, kalıp yargılardan arınmış karşılıklarını koyarak, sizler için cinsiyetsiz sözlüğümüzü derledik.

Eşit Dil Sözlüğüne Göz Atabilirsiniz

Umuyoruz ki değişim dilimizden başlayacak ve tüm hayatımıza yayılacak.

Merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz kelimeleri aratabilirsiniz.

    Adam Akıllı


    Doğru Düzgün

    Bize Kelime Önerebilirsiniz

    Sizinde bildiğiniz ve sözlüğümüze eklememizi istediğiniz kelimeler varsa bize öneride bulunabilirsiniz. Kelimenin yanlış kullanımını, doğru kullanımını, açıklamasını veya cümle içinde geçen bir örneğini de yazarak öneri de bulunup sözlüğümüze katkı sağlayabilirsiniz.

    Ayrımcı tüm cinsiyetçi kalıplar, şirket politikamız kapsamında e-posta yazışmalarımızda ve ofis programlarımızda artık "engelli kelime" listesinde yer alacak ve cinsiyetçi söylem otomatik olarak sistem tarafından düzeltilecektir.