Tayfun Bayazıt

Tayfun Bayazıt

Tayfun Bayazıt

Yönetim Kurulu Üyesi

23 Haziran 1957 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. 1980 yılında S. Illinois University, Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1983 yılında Columbia Business School – MBA (Finans ve Uluslararası İşletme Master) programını bitirdikten sonra iş hayatına 1983 yılında Citibank’ta başladı.

Bankacılık kariyerine Citibank’ta başlayan Bayazıt, daha sonra 13 yıl Çukurova Grubu bünyesinde önce Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Başyardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, sonra İnterbank Genel Müdürü daha sonra da Banque de Commerce et de Placement S.A. İsviçre’de CEO olarak üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

1999 yılında Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Dışbank Murahhas Azası olan Bayazıt, 2001 yılında Dışbank İcra Başkanı (CEO) olarak görev yapmaya başladı. 2003 yılında Dışbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirilen Bayazıt, Temmuz 2005’te Fortis’in Dışbank’ın çoğunluk hisselerini satın alması sonrası Fortis Türkiye CEO’luğu ve Fortis Küresel Yönetim Komitesi Üyeliği’ne getirildi. Bayazıt, 2006 Genel Kurulu sonrası Fortis Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üslendi.

2007 yılında Yapı Kredi’ye -UniCredit ve Koç Grupları Ortaklığı- Murahhas Üye ve Genel Müdür olarak dönen Bayazıt, 2009 yılında bankanın Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

2011 yılında Yapı Kredi’deki görevinden halihazırda Başkanlığını yürüttüğü “Bayazıt Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri” şirketini kurmak için ayrılan Bayazıt, 2017 yılından itibaren Aydem Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır. Bayazıt, TÜSİAD, Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), WRI Türkiye, Darüşşafaka gibi sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevler üstlenmektedir. Tayfun Bayazıt, evli ve iki çocuk babasıdır.